Neutralność podatkowa reorganizacji – sądy stają po stronie podatników
1 stycznia 2022 r. na mocy Polskiego Ładu wprowadzone zostały nowe warunki dla zachowania neutralności działań reorganizacyjnych, co wywołało istotne wątpliwości wśród podatników.
Od początku 2022 r. przepisy ustawy o CIT przewidują, że neutralność takich działań jak połączenia, podziały spółek, a także wymiana udziałów, może zostać zachowana tylko wówczas, gdy udziały w podmiocie przejmowanym lub dzielonym oraz udziały zbywane w toku wymiany udziałów nie zostały poprzednio nabyte lub objęte w wyniku innej wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów. Innymi słowy, ustawodawca zdecydował się na ograniczenie neutralności podatkowej tylko do pierwszej reorganizacji.
Wdrożone rozwiązanie wywołuje uzasadnione wątpliwości podatników przede wszystkim w zakresie jego zgodności z prawem unijnym, tj. z zaimplementowaną przez Polskę Dyrektywą Rady 2009/133/WE. Co więcej, zastrzeżenie budzi kwestia zgodności nowego przepisu z zasadą zakazu działania prawa wstecz. Wprowadzona regulacja nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta